Love Math Like You Love Chocolate

Chocolate on Valentine's Day is one delicious way to share a math lesson with your child. Jessica Solano, 2017 Florida Teacher of the Year, shares how parents can turn a box of chocolates into a teachable Math Moment.

According to the National Retail Federation, consumers in the United States spent more than $1.7 billion on candy and chocolate for Valentine’s Day last year. While dentists may be disappointed to hear that figure, as a math teacher, I see an opportunity to  share a delicious #MathMoment for any elementary school student.


You can use the pictures above or use any typical box of chocolate to answer the following questions, which are each aligned to a Florida Standard.

Kindergarten – MAFS.K.CC.2.4 – How many chocolates are there? What’s the best way to count them?

First Grade – MAFS.1.G.1.3 – What does each type of chocolate look like if it’s cut into halves? Fourths?

Second Grade – MAFS.2.MD.4.10 – What would a bar graph or a picture graph look like if it represented this heart box of chocolate?

Third Grade – MAFS.3.NBT.1.3 – How many calories would you consume if you ate the entire container of chocolates?

Fourth Grade – MAFS.4.G.1.3 – How many lines of symmetry do you see in each type of chocolate? Are there any other lines of symmetry hiding anywhere?

Fifth Grade – MAFS.5.NBT.2.7 – If this heart-shaped chocolate box costs $4.97, how much would it cost to buy one for each person in your class? What about each person at your school?
 

EXTRA CREDIT - MA.4.A.6.5: After February 14, stores usually mark their Valentine’s Day candy down by varying percentages. This makes a trip to the grocery store a great chance to practice percents with your child – you may even consider offering a sweet treat as a reward for correct answers. 

 

 

You can visit 2017 Florida Teacher of the Year Jessica Solano's blog here.

>
Highlights